To niewielka metalowa śrubka wielkością zbliżona do monety jednogroszowej. Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zęba. Umieszczane są w kości (w szczęce lub żuchwie) w takich miejscach, w których znajdowały się wcześniej naturalne korzenie zębów własnych. Będą stanowiły niezbędne utrzymanie uzupełnienia protetycznego. Na implancie lekarz dokonuje odbudowy protetycznej (np. w postaci korony). Implanty są wykonane z czystego tytanu, który jest akceptowany przez organizm ludzki. Implanty występują w różnych rozmiarach i średnicach, aby łatwo można je dopasować do danej sytuacji klinicznej.
Brak pojedynczego zęba stanowi jeden z najbardziej podstawowych wskazań do implantacji. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zęby sąsiadujące pozostają nienaruszone. Przy tradycyjnym wykonywaniu mostu zęby własne muszą zostać oszlifowane w specjalny sposób i na nich dopiero umieszczona jest ostateczna konstrukcja protetyczna. Zęby okalające lukę zębową w takim przypadku pozostają nienaruszone. Korona na implancie w pełni zastępuje utracony ząb zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.
W przypadku utraty kilku zębów własnych można wykorzystać implanty, które stanowić będą bazę do wykonania mostu. Dzięki temu unika się szlifowania zębów własnych. Zdrowe zęby pozostają nienaruszone, a proteza jest dobrze „ukorzeniona”. Nie ma potrzeby stosowania widocznych klamer i innych elementów utrzymujących protezę. Most na implantach bardzo dobrze spełnia wymagania estetyczne a także przywraca zaburzoną funkcje żucia.
Bezzębna szczęka lub żuchwa stanowi jedno ze wskazań do stosowania implantów. Z czasem zanik kości doprowadza do dużej destabilizacji protezy i problemów z jej utrzymaniem. Z wykorzystaniem implantów protezę można prawidłowo ustabilizować tzn. umocować ją dzięki zastosowaniu różnych systemów zaczepowych. Alternatywnie można wykonać całkowite uzupełnienie stałe. Rozwiązania takie zapewniają optimum komfortu, doskonałą estetykę i fonetykę oraz bardzo dobre właściwości dotyczące utrzymania higieny.
Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów: osadzenie implantu, etap gojenia oraz faza zaopatrzenia w ostateczną konstrukcję protetyczną. W trakcie fazy osadzania implant umieszczany jest w kości w trakcie zabiegu chirurgicznego, Można go porównać do zabiegu usuwania zęba. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu i jest bezbolesny. W rzadkich przypadkach zabieg przeprowadza się w narkozie. Implantacja przeprowadzana jest przez lekarza w sterylnych warunkach gabinetowych. Instrumenty niezbędne do przeprowadzenia zabiegu są stworzone do łagodnego przygotowania kości. Niezbędne jest przeprowadzenie tylko kilku kroków, aby umieścić implant zębowy. Po osadzeniu implantu następuje faza gojenia, która trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie implant „obrasta” kością i integruje się z tkankami pacjenta. W końcowej fazie gojenia wykorzystywane są specjalne elementy, które mają za zadanie estetyczne uformowanie dziąseł wokół implantu. Ostateczny etap to pobranie wycisków i wykonanie protezy. Najnowsze metody stosowane w gabinetach dentystycznych opierają się o wykonanie tzw. wycisków cyfrowych (z wykorzystaniem skanerów wewnątrzustnych) oraz tworzenie protez w oparciu o nowoczesne techniki wspierania komputerowego CAD/CAM. W zależności od wybranego rozwiązania protetycznego ilość wizyt na tym etapie może być różna. Twój lekarz poinformuje Cię o niezbędnych wizytach w gabinecie na poszczególnych etapach leczenia.
Prawidłowa pielęgnacja i regularne kontrolne wizyty lekarskie stanowią gwarancję długiego ”życia implantu”. Już na etapie wstępnej rozmowy z lekarzem lub w fazie planowania zostaniesz poinformowany o konieczności odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Ustalone zostaną indywidualne wizyty kontrolne po to, byś mógł cieszyć się swoimi „trzecimi” zębami do końca życia. Nienaganna higiena jamy ustnej oraz odpowiednie warunki kostne są najważniejszym warunkiem do implantacji. Jeżeli zdecydujesz się na leczenie implantologiczne, zaleca się przeprowadzenie badań ogólnych przez lekarza domowego lub internistę, w szczególności w przypadkach chorób ogólnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca itp. Twój lekarz poinformuje Cię o wszystkich krokach leczenia oraz o możliwych przeciwwskazaniach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niniejsza strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych ( tj. w szczególności osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi oraz ich pracowników / współpracowników) gdyż zawierają komunikaty reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.